Çocuklarda Okul Fobisi Nedenleri ve Tedavisi

1 Şubat 14, 2015

Okul Fobisi

Okul fobisi; çocuğun okula gitmeye karşı bir kaygı geliştirip, okula gitmeyi reddetmesi veya isteksiz gitmesidir. Birçok çocukta okul fobisi bedensel şikayetlerle kendini gösterir. Çocuğunu uyandırıp haydi okula dediğinizde ‘’Başım ağrıyor’’, ‘’Midem bulanıyor’’, gibi şikayetleri duyabilirsiniz. Bu çocuklar uyku problemleri yaşar, okula gitme vakti yaklaştığında kusabilirler.

Sıklıkla görülen yaşlar: Okul fobisi genellikle anaokulu ve ilkokul döneminde görülür, lise dönemlerinde görülme sıklığı diğer dönemlere göre azdır. Kliniğe başvuran bazı anne babalar okuldan kaçan çocukları için ‘’Okul Fobisi’’ yaşıyor diyebilmektedir. Okuldan kaçma ayrı bir problem olmakla birlikte okul fobisi kategorisine girmez. Fobinin altında kaygı vardır. Okul fobisi olan çocuklar Genellikle ayrılma ( anne-babadan veya evden) kaygısı yaşarlar.

Okul fobisi nedenleri

Okul fobisinin çeşitli nedenleri vardır. Öncelikli bilmemiz gereken fobinin kaynağı okul değil ailedir. Anne babanın kaygılı olması çocuklarda da kaygı yaratabilir. Kliniklerde görülen bir durumda çocuk kaygısı aslında anne babasının kaygısının bir yansımasıdır. Çok hassas ve korumacı ailelerin çocuklarında okul fobisi daha yaygındır. Kardeş kıskançlığı; evde bir kardeşin olması ve çocuğun annem kardeşimi daha çok seviyor beni okula gönderiyor gibi düşünceye zemin hazırlar ve çocuk okula gitmek istemez. Anne baba geçimsizliği, ailenin ev değiştirmesi, boşanma, aileden birinin hastanede kalması gibi sebepler bu fobi için sıralanabilir.

Okul fobisi nasıl yenilir

okula-gitme-korkusu-nasıl-yenilirNe yapalım: Çocuğunuza kızmayın, kaygılı olmak onun suçu değildir !

Onunla konuşun gitmek istemeyişinin sebeplerini sorun, terapiye gitmesi için teşvik edin, çocuğa bu problemin çözümünün olduğunu anlatın ve onu rahatlatın, aile tutumunuzu değiştirin bunun için bir terapistten yardım alın, tutarsız olmayın; bir gün okula gönderip bir gün göndermemek çocuğunuzda ikilem yaratır, ilk etapta çocuğunuzla birlikte okula gidip kendisinin güvende olduğunu ve bahçede bekleyeceğinizi anlatın.

Çocuğunuz tenefüse çıktığında sizi görebileceğini söyleyin ve gerçekten sizi görmesini sağlayın aksi taktirde güveni kırılır.

okul-fobisi

Başak Tanrıverdi çocuk psikoloğu