KAYGILI ÇOCUK KAYGILI ANNE

KAYGILI ÇOCUK KAYGILI ANNE

KAYGILI ÇOCUĞUN KAYGILI AİLESİ OLMAK

 

 

Kaygı; çocuklarda sık rastladığımız bir durum.  Şimdi biraz bunun kaynağına, neler yaşadığına  neler yapabileceğine bakalım.

Kaygının bazı belirtileri çok net olurken, kimisi kapalı kapılar  ardında yaşanır, fark edemeyebilirsin. Çocuğun çok rahatça ‚‘ gitme sensiz olmak istemiyorum, tek kalmak istemiyorum diyebilir. Onu kaygıya  sokan her neyse  ( sınav, okul, belli bir nesne, gelecek fantazileri) açık açık belli edebilir , ondan direk kaçabilir.  Fakat bazı belirtiler vardır ki; bilirsin çocukta yolunda gitmeyen bir takım durumlar var  ama belirtiler de tipik kaygı belirtisi değil. Nedir bu? Aşırı öfke halleri, aşırı hassaslık, çekingenlik- utangaçlık, aşırı yavaşlık, konfor alanından çıkamama, okul/spor da mükemmel olma çabası, zor karar alma, ertelemecilik, hata yapmaktan korkma yaratıcılığın kısıtlanması, uyku bozuklukları.

Kaygı bozukluğu adı altında geçen hastalıklar

Çocuğun bunları yaşıyorsa hemen korkma ama YOK SAYMA; artık ne ile çalışman gerektiğini biliyorsun. Peki  çocuğunun bu sinyalini doğru okuyabiliyor musun?

İşte bununla ilgili kendine sorman gereken birkaç soru?

  • Çocuğumun kaygısı ne zaman/ nerede ortaya çıkıyor?
  • Kaygı bir sonuç, peki duygusu ne, bu çocuk acaba ne hissediyor?
  • Neler kaygısını arttırıyor/ neler düşürüyor?

 

 

Kaygının sebeplerine bakalım

 

Genetik- mizaç: Akrabalarında kaygı bozukluğu veya her hangi bir  ruhsal hastalık tanısı var ise.

 

Yetiştirme tutumu: Aşırı kontrol veya korumacı tutum.

 

Kendi annelik serüvenim kaygıya bakışımı teorilerden çok başka bir yere götürdü. Youtube kanalımda, aile  tutumunun kaygıya etkisini deneyimlerimle anlattığım videomdan izleyebilirsiniz.

 

 

Bir Cevap Yazın

Önemli!!! Sitede bulunan tüm yazı ve makaleler tanıtım ve bilgilendirme amaçlıdır. Tanı, teşhis ve tedavi için kullanılamaz. Profesyonel destek için iletişime geçin.