Çocuklarda Özgüven Nasıl Gelişir?

Çocuklarda Özgüven Nasıl Gelişir?

Çocuğunuzu Sosyalleştirin Çünkü..
Medeniyetler nasıl kurulmuştur. Cevap çok basit üretken ‘Ellerle’. Elimizi kullanmak motor becerilerimizi geliştirmek bir takım çocuk psikolojik bozukluklarında koruyucu önlemdir. Küreselleşen dünyada sanatın yerini televizyon ve internet almıştır. Bu kültür çocuğun hayal dünyasını çürütür. Oyun oynamayan çocuk üretkenliğini yitirir, medeniyet kuramaz. Oyun sayesinde toplum ve cinsel kimlik kavramı gelişir. Oyun oynayan çocuğun özgüveni ve psikososyal sağlığı daha çok gelişir.

“Oyun terapisi çocuktaki bu becerilerin geliştirilmesini profesyonellik içerisinde yürütür.”

Klinik anlamda oyun terapisi; hiperaktivite, depresyon, yas ve kayıp süreci, istismar, öfke problemleri, boşanma, anne baba ilişkileri, davranış bozuklukları, anksiyete, korkular, öğrenme güçlüğü gibi durumlarla uğraşır. Resim yoluyla çocuklar bilinç altını kağıda döker. Seanslarımda, kullandığım çalışmalardan biride ‘’Bir İnsan Çiz’’ , ‘’ Bir Aile Çiz ‘’ testleridir. Çocuklar ebeveyn tutumları, kendilik algıları, cinsel tutumları, özgüven, aile çatışmaları, arkadaşlık ilişkileri gibi durumları kağıda döker. Çocuğunuzu resim sanatına yönlendirmek, kendisini daha iyi ifade etmesini sağlar.

Spor hem yetişkin hem de çocuklar için önemli bir sosyalleşme aracıdır.Özellikle grup sporlarında çocuk arkadaş ilişkilerini, sınırları, kuralları öğrenir.Grup sporları bir çok kişinin aynı hedef için belli kurallarla oynamasını gerektirir.Bırakın çocuğunuz grup içinde yer alsın.Spor, hareketli çocuklar için enerjilerini boşaltma aracıdır. Spor yapan çocuklar tüm boşaltımı burada sağladığı için evde daha zararsız olurlar. Enerji atımı spor sayesinde sağlıklı gerçekleşir, çocuk etrafına zarar vermek yerine belirli bir kurala bağlı enerji attığında hareketliliği azalırken kendine güveni artar.
Tiyatro ve sinema; tiyatro sayesinde çocuk hayatı daha iyi öğrenir. Her çocuğun bir kahramanı vardır. Tiyatro oyunlarındaki kahramanla özdeşleşme çocuğu daha sağlıklı ve üretken bir faliyete sokar. Çünkü o kahramanı kendi üretir. Üretken çocuk düşünen ve yapan çocuktur! Çocuğunu tiyatroya götürün kendi yaşına uygun oyunları seçin, oyunun sonunda oradaki mesajı tartışın ve çocuğunuz düşünebilmesini sağlayın. Ev içinde tüm aile bireylerinin katıldığı kısa tiyatrolar düzenleyin.
Çocuk sosyalleşmenin ilk adımını sizinle atar. Sizin önünüzde kendini ifade edebilmesi çevreyle olan uyumunu kolaylaştırır.
Çocuğunuzu sinemaya götürürken seçtiğiniz filmin yaşına uygun olmasına dikkat edin. Unutmayın çocuklar kahramanlarla özdeşleşirler. Seçtiğiniz filmin güzel mesajlar vermesine dikkat edin.

Televizyon; birçok anne iş yaparken çocuğunu oyalamak için onu televizyon önüne oturtur. Saatlerce televizyon karşısında oturan çocuk tembelleşir, derse geri dönmede sorun yaşar, yaratıcılığını kaybeder. Kliniklere başvuran bir çok anne baba çocuğunun televizyon veya internette çok fazla vakit geçirmesinden şikayetçidir ve durumu değiştirmede güçlük yaşarlar. Bunun bir sebebi de kendi rahatları için küçük yaştaki çocuklarını saatlerce televizyon karşısında bırakmalarıdır. Bırakın duvarlar çizilsin, halılara sim dökülsün, eller kirlensin, yerlerde hamur parçaları olsun. Davranışlar bir süre sonra süreklilik kazanır.
Çocuğunuzu bu alışkanlıktan koparmaya çalışmak için ilerde daha fazla mesai harcamayın. Televizyonu sağlıklı bir araç yapabilmek için belgesel programları izlettirin ve hayvanlar alemi üzerinde paylaşım sohbetleri yapın.

Çocuğunuz yaratamazsa ne mi olur?
• Akademik başarısı düşer.
• Özgüveni düşer
• Şiddetli olmaya eğilim artar.
• İnsan ilişkilerinde bozulmalar görülebilir.
• Bağımlılıkları olmaya daha müsait hale gelir.
• Üreterek var olan değil üretileni tüketen bir insan olur.
• Depresyona daha açık hale gelebilir.
• Sorgulamaz, dayatılanı yapar.

Bu sebepler bile yetişkinlik hayatını oldukça zorlaştırır. Daha yaratıcı çocuklar daha gelişmiş toplum demektir.

Bir Cevap Yazın

Önemli!!! Sitede bulunan tüm yazı ve makaleler tanıtım ve bilgilendirme amaçlıdır. Tanı, teşhis ve tedavi için kullanılamaz. Profesyonel destek için iletişime geçin.