Ergenlik Dönemi Depresyon

Ergenlik Dönemi Depresyon

Depresyon bir tür duygu durum bozukluğudur. Kişinin tam olarak hissettiği şudur: karamsar, çökkün,bitkin,yorgun, çaresiz, değersiz, sevilmeyen. Etrafında ki insanlara, öncesinde keyifle yaptığı işlere, hatta aynada gördüğü ruha yani kendisine olan ilgisini kaybeder. Uyku, iştah ve özbakımda ciddi bozulmalar meydana gelebilir.

Ergenlik döneminde depresyonda olan genç; aynı şekilde çökkün, depresif, karamsar, değersiz hisseder, içe kapanma görülür, dikkat problemi, okul başarısında düşüş, kendine zarar verme ve intihar eğilimi görülebilir. İntihar, malesef en sık görülen ölüm sebeplerinden. Ergenlik dönemi süreç olarak daha dürtüsel, daha varoluşsal bir dönem olduğu için, ergenlik döneminde intihar oranları yüksek, dikkate alınmalı. Kendine zarar verme fiziksel olabileceği gibi duygusal da olabilir. Genç , derslerini boşlar bırakır, kendini bağımlılıklara sürükler gibi acı çekeceği ne varsa kullanabilir.

Ergenlik dönemi zaten kişi depresyonda olmasa bile saydığım çoğu belirtiyi taşıdığı için ; ailenin gerçekten iyi bir gözlemci olması ve çocuğunun duygu durumunu sevgi ve saygı ile izlemesi gerekir. Bahsettiğim belirtiler 2 haftadan fazla sürüyorsa, lütfen hemen uzmana başvurunuz.

BİR KERE DEPRESYONA GİRİLDİ İSE TEKRARLAMA OLASILIĞI YÜKSELİR.

Sebepleri;

  • Ailede psikiyatrik bir hastalık veya depresyon varsa,
  • Çocuk; sevgi eksikliği ile büyüdü ve ihmal edildiyse,
  • Aile içi şiddet varsa,
  • İstismar, taciz varsa,
  • Herhangi bir kaza, ağır hastalık yaşandıysa,
  • Karşı cins ilişkilerinde ağır hasar alındıysa,
  • Okulda bir çocukta travmatik bir etki yaratacak bir başarısızlık hikayesi veya rencide edici olay yaşadıysa,
  • Genç sürekli fiziğiyle ilgili endişeli ve aşırı uğraş halindeyse,

DİKKAT EDİNİZ..!

En öenmlisi önlem almak..

Depresyona girmeyi nasıl önleyelim, nasıl korunalım?

İyi bir özşevkat bir çok rahatsızlığın ilacıdır. Kendine iyi bakmak, beynine iyi bakmak gerekiyor.Kendini değerli, faydalı ve başarılı hissetmek gerekiyor. İnsan oğlunun asıl amacı değil mi anlaşılmak, onaylanmak?

İyi insani ilişkiler, paylaşmak, her gün en az 10 dakika yürüyüş, spor, meditasyon, nefes egersizleri,hobileri, şiddet içeren tv, pc, telefon gibi medya araçlarından uzak kalmak.
Yaratıcılığınızı geliştirmek.Bunların hepsi sizi besleyecek, bunları yaptıkça en yakın arkadaşınızı seveceksiniz. KENDİNİZİ

Tedavisi bir işbirliği gerektirir. En işe yarayanı ilaç ve psikoterapidir. Bütün sistemin birlikte ele alınması, ergenin aile, çevre ve okulunu da işin işine katlması gerekir. Kişinin olumsuz düşünce kayıtlarının, travmalarının tek tek ele alınması, aile sisteminin yeniden yapılandırılması ve başetme becerilerinin güçlendirilmesi gerekir.

Depresyon bir kabul değil..

Duygular negatif değildir, sadece kendimizi anlamamızı sağlar. Alt yazıyı iyi okumalıyız. Depresyon bir kabus değil bir uyanış olmalı..Bir uyarıdır. Beynin sana diyor ki: Hey sen! Yıllardır beni yordun, kaldıracağımdan fazla yük verdin, benimle ilgilenmedin.. Artık yeter şimdi sıra bende . Ben depresyona giriyorum yani sistemini kapatıyorum çünkü beni sevip sarmalaman gerekiyor ,iyileştirmen gerekiyor yola daha güçlü devam edebilelim diye…

Sevgilerimle
Uzman Psk. Başak Tanrıverdi

Bir Cevap Yazın

Önemli!!! Sitede bulunan tüm yazı ve makaleler tanıtım ve bilgilendirme amaçlıdır. Tanı, teşhis ve tedavi için kullanılamaz. Profesyonel destek için iletişime geçin.